m

  a

  g

  a

  z

  i

  n

. F-momentky


přeji hezký den
JITA Splítková

.  Fikce

.  Flašky

. Filipiky

. Futurologie

Přehled z médií zde:

Ochutnávka na první straně eF magazínu

  . aktuality  . kunstkamera  . roboti - historie  . archiv 2003  


 

 

 …nedá mi to, abych nereagovala… aneb týden v trapu - glosování jednotlivých dní uplynulého týdne - JITA Splítková


8.5.2004


Psychologové varují před depresemi spojenými s jarem.

Každým rokem se s počínajícím oteplením velká část lidstva vrhá do svých skříní i botníků a lamentuje nad jejich obsahem. Lamentace se někdy mění v rodinná dramata - to když například dáma utratí za nové šatičky a botičky nejenom svoji výplatu, ale vybere a prošustruje celý rodinný účet. Ty konce těchto dam, jsou někdy velice drastické, ale toto se v našich zeměpisných šířkách moc nestává. Většinou pohled do skříně a botníku u ženy (v dnešní době i u muže) vyvolá náhlou a rychle postupující oděvní depresi. Začíná větou: Co si jen mám vzít? nebo Do ničeho se nevejdu! či V tomhle mám jít do práce?

Oděvní depresi nepropadají pouze ti, co prostě skříně a botníky vůbec nemají, protože nemají vůbec nic nebo hodně málo - ať už to jsou lidé zvaní "houmlesáci" či členové ještě existujících primitivních kmenů.

Bezdomovec - žena i muž, musí vzít za vděk jakýmkoli darovaným nebo v kontejneru nalezeným oděvem. Technickou civilizací nepoznamenaný člověk, námi zvaný primitivní, chodí buďto nahý nebo si oděv i obuv vyrábí z toho co má po ruce a je mu jedno jak v tom vypadá a oděvní depresi nezná.

Další druh deprese, který může člověka na jaře přepadnout, je hokejová deprese.

Ta následuje po neúspěchu toho týmu, kterému člověk fandí. Letos neúspěch postihl náš národní tým a hokejová deprese může postihnout tedy každého občana ČR, který jim fandil.

Je to neuvěřitelné, ale po krásných a vítězných zápasech, ve kterých nám rozhodčí rozhodně nebyli naklonění, jsme byli z Mistrovství světa v ledním hokeji vyřazeni, slabším týmem. Náš zápas s Amíky sice nebyl tím nejlepším, co náš tým mohl předvést, ale prohráli jsme ho 2:3 až po nájezdech a jen nájezdy rozhodly, že jsme nepostoupili dál. Mohou tedy za náš debakl v šampionátu jen naši hokejisté? Ne. Může za to opravdu debilní herní systém. Nevím, kdo tu perlu vymyslel, ale byl to koumák přející průměrnosti. MS by se mělo vrátit k lepším a herně spravedlivějším systémům - třeba dobrý byl ten, který fungoval na minulém mistrovství pořádaném u nás v roce 1978.

Tento problém herního systému zmínil i bývalý trenér naší reprezentace Josef Augusta:

"Změnil bych herní systém. Pokud někdo vyhraje ve skupinách šest utkání v řadě, pak by nemusel podstupovat ošidnost čtvrtfinálového zápasu a naopak měl mít jisté semifinále a s ním dva zápasy o medaile."

Co se dá dělat, když se sami hokejoví činovníci neozvou, my můžeme jen skřípat zubama.

 


24.4.2004


Zoufalí muži dělají zoufalé činy.

Tento týden se jeden nešťastný Číňan pokusil o prazvláštní sebevraždu. Důvodem jeho nechuti k životu byla nešťastná láska - jeho žena ho opustila a on nemínil bez ní setrvávat na strastiplné pouti osamělým životem. Jistě četl noviny nebo Internet a věděl, že i skok z mostu nemusí skončit smrtí, takže si zvolil podle sebe nejzaručenější způsob sebevraždy - a to - být sežrán hladovými tygry.

Co si usmyslel, také vykonal. V zoo vlezl k ještě nenakrmeným tygrům, kteří dostávají přívlastky jako krvelační, zabijáčtí, divocí nemilosrdní dravci. Každý jistě čeká, že nešťastný, svojí láskou opuštěný muž, skonal v strašných bolestech, jaké prožívá člověk sežraný za živa. Ne, nic takového se nekonalo, tygři se na něj jen podívali a to bylo vše. Zaměstnanci zoo neměli tygří ani sebevrahovy nervy a dravce od nešťastníka odlákali vonnými tyčinkami. Jaká vůně to byla, zdroj neuvádí, ale tygříci za ní šli jak omámení kocourci a sebevrah byl vyveden z klece. Co bylo dál, se nepíše. (zdroj: South China Morning Post)

Podle všeho dalším velice zoufalým mužem je Cyril Svoboda, protože podniká zoufalé činy. Jak jinak nazvat jeho cestu skoro přímo z operačního sálu rovnou na hlasování do Parlamentu? Přesněji řečeno nejedná se o individuální Svobodovo zoufalství, ale o skupinové, vládní.

Jenže v parlamentu nevládne jen zoufalství, ale absolutní nekolegiálnost a hrabání pod sebe, co jiného znamená následující zpráva z 19.4.: Sociálně demokratický poslanec Miloslav Vlček, který je podle informací Práva hospitalizován po operaci slinivky a prodělal plicní embolii, se svého poslaneckého mandátu nevzdá. Informoval o tom Novinky v tiskovém prohlášení. Jeho hlas tak bude chybět vládní koalici při pokusu o přehlasování prezidentského veta zákona o DPH.(Novinky)

Díky na vozíku jedoucímu Svobodovi, byl zákon o DPH schválen - to se stalo ve čtvrtek a v pátek se dozvídáme, že zákon je plný chyb, a že budou nutné novelizace… co dodat? Špidla a spol. si jdou za nějakým osobním cílem, co jim stojí v cestě letí.

Přes palubu tento člověk nehodil jen své spolupracovníky (jako prvního třeba Miloše Zemana a naposled Součkovou, která ho podpořila proti Zemanovi), ale hlavně voliče ČSSD.


2.4.2004


Nový stavební prvek v architektuře je na světě, jedná se o "průhledný" beton.(více o betonu zde)
Takže už i beton je průhledný a třeba za nějakou desítku let to napomůže k absolutnímu špiclování lidí - nikde se neschováš.
Zatím se velice dobře schovávají lumpové a zlodějíčci. Kde je pro ně nejlepší úkryt? Odpověď je frapantní a každému známá. V politice.
Politická strana mezinárodně stíhaného podnikatele Viktora Koženého byla ve čtvrtek zaregistrována ministerstvem vnitra. Dotyčný se hlásí o naše hlasy. Je to možné? Vidím, že ano. Za osm let bude puštěn z německého vězení kanibal Armin Meiwes. Možná se bude i on ucházet o místo v evropském parlamentu. O jeho lásce k lidem netřeba pochybovat.
Co na to Gross? Ten tento týden ztratil prvenství v oblíbenosti. Otázka je, jestli ho někdy měl. Teď ho má Telička. A Gross? On má ještě jiné starosti. Rovněž ve čtvrtek blednul hrůzou, studenti opět vyšli do ulic a asi i Grossovi dochází, že to mnohé znamená a může ještě znamenat.
Do toho všeho poslanec Karas hřímal z kazatelny, pardón - od řečnického pultíku v parlamentu, za život. Je zajímavé, že katolíci a další antipotratáři hřímají za nenarozený život, ale již existující živí lidi je nezajímají a jsou jim plně ukradení (pokud nejsou v jejich církvi nebo je není možno do ní dovést). Proč tajemně vyhlížející poslanec Karas se nerozdělí o svůj krajíc chleba s žebráky, kterých je kolem Karlova mostu celkem dost? A proč jsou mu lhostejná zvířátka a jejich trápení - jsou to přeci taky, podle jeho víry, výtvory boží.
Co se ještě tento týden stalo? 31.3. byl poslední den k odevzdání daňového přiznání - skutečná lahůdka a dalo by se říci, že se jedná o analogii s jarním mučením a ukřižováním Ježíše. Na kříž jsou vytahováni a přibíjeni hlavně ubozí, poctiví, malí podnikatelé. Slova "Špidlova vláda" se v budoucnosti stanou nadávkou.
Poslanci schválili, že za televizi bude platit povinné poplatky úplně každá domácnost - ať už vlastnící, či nevlastnící potřebný televizní přijímač. Jak geniální! Jak logické. Dovolím si vládě a zákonodárcům navrhnout ještě další možnost, jak získat peníze: Což takhle zavést pro ženy daň z penisu? Také se přeci najde člověk - hermafrodit, takže ho některá žena může mít a opravdu nelze zjišťovat která ho nemá a která má. Daň se napaří všem. A muži by mohli platit za prsa. :-)


29.3.2004


Mezi studenty University vědy a techniky v Honkongu (HKUST) byl vyhlášen konkurz na vytvoření robota - policisty. Úkol byl zadán a studenti se pustili do jeho vypracování. Po čase se veřejnosti pochlubili, cože to stvořili za neúplatného hlídače. Jméno má samozřejmě klasické a dalo by se říci konvenční -ROBOTCOP (více o robotech zde). Tento policajt by našeho ministra Grosse přišel na $38,5 tisíc (kolik to dělá v korunách si částku vynásobte současným kurzem). Ovšem měl by výhodu - je neúplatný a samozřejmě není citově ovlivnitelný ani se nenechá unést emocemi - to by v naší policii byly neocenitelné vlastnosti.
A jaké využití pro svého policajtíka našli honkongští studenti? Hlídá jejich universitní městečko a dětem přednáší o tom, jak se mají podle práva chovat a jaká mají zase oni práva.
Nic vás na tom nezaujalo? Studenti dostali úkol sestrojit robota a sestrojili robota - od své university měli k dispozici potřebnou techniku, materiál a univerzitní zázemí. Jak by takové zadání dopadlo na našich VŠ? Naši studenti pořád ještě jsou vysoce inteligentní, takže bez jakéhokoliv zázemí a podpory ze strany školy - spíše a lépe řečeno ze strany státu, by určitě také sestrojili a to "na koleně" nějakého robota-policajta. Nebyl by s tak dokonalým designem jako ROBOTCOP, byl by prostě takový, jaký materiál a "hejblátka" by studenti na jeho výrobu sehnali.
Tento týden proběhne studentská akce Týden neklidu - studenti, podporovaní pedagogy i rektory a dalšími již nestudenty, přednesou touto formou státu žádost, aby neposílal naše školství a hlavně vysokoškolské do kytiček a vyjádří tak i svoji nechuť ke státu, který šetří na místě, kde se v žádném případě šetřit nemá - a to ve školství.
Ne, investovat peníze na zelené mužíky, ale na učitele a do vzdělaní lidí, to zachrání společnost naši i světovou. Jan Neruda napsal - "Kdo nic nezná, musí všemu věřit" - to chtějí, nějací nejmenovaní, tupé a nevzdělané davy, které všemu uvěří?


27.3.2004Aristarchos ze Samu žil někdy kolem let 310 - 230 př.n.l., přesnější datum se nám asi těžko podaří zjistit. Jako každý učenec své doby byl Řek a samozřejmě působil v Alexandrii a věnoval se matematice a astronomii.
Po něm se studiu hvězd věnovalo mnoho lidí, ale Aristarchovy myšlenky, které byly velice zatracovány, přijal a hlásil se k nim po sto letech jen Babyloňan Seleukos a pak až Koperník v šestnáctém století (a jak už to v jakékoli náboženské rozumově omezené společnosti bývá, zatracují se pouze objektivně pravdivé, tím pádem nebezpečné, čili vědecké myšlenky a názory).
Teď už asi máte jasno, k jaké hypotéze Aristarchos došel a co hlásal. Ano, heliocentrickou soustavu. Jestli byl opravdu prvním člověkem, kterého tato myšlenka napadla, to opět nevíme, ale je prvním, o kterém to víme.
Dílo, ve kterém Aristarchos rozvinul svoji hypotézu, se nedochovalo. Jenže to nevadí - máme věrohodný pramen, který dokazuje, že tuto myšlenku - Země, pohybující se kolem Slunce - skutečně vyslovil a zastával. Je jím Archimédův spis Počtář písku. Zde se píše, že Aristarchos uveřejnil knihu, ve které je množství hypotéz a mezi nimi takováto: Stálice a slunce se nepohybují, nýbrž země se otáčí okolo slunce v obvodu kruhu, při čemž slunce leží ve středu dráhy. Dále se o Architasovi zmiňuje Plútarchos a Sextus Empeirikus.
Podle všeho tato hypotéza byla přednesena pouze jako matematická domněnka - ovšem, jak víme z dochovaných svědectví, už i tato pouhá domněnka vzbudila mnoho vášní a Aristarchovi hrozila obžaloba z bezbožnosti. Jeho současník a vrstevník, hlava stoické školy v Aténách - Kleanthes, který byl nekriticky oddaným uctívačem hvězd, nemohl myšlenku heliocentrické soustavy strávit a on (i ostatní filosofické školy) brojil proti Aristarchovým myšlenkám jako bezbožným, což v jeho době bylo pro život jejich nositele velice nebezpečné.
Aristarchos k pohybu Země kolem Slunce ještě navíc nechal Zemi otáčet se kolem své osy. Toto nebyla jeho originální myšlenka, ale přejal ji od jiného astronoma - buřiče zatemnělých mozků - Herakleida z Pontu (388 -310), jenž ji jako první uvedl do povědomosti - vysvětloval tak úkaz denního oběhu nebes okolo Země. Dále pak nadhodil hypotézu, že vzhledem k tomu, že planety Venuše a Merkur nejsou nikdy pozorovány ve velké úhlové vzdálenosti od Slunce, tak se neotáčejí kolem Země, ale okolo Slunce - učinil z něj druhý střed (otáčení) vesmíru. Tak daleko jako Aristarchos si ještě netroufl, aby zcela popřel geocentrismus.
A jaké z tohoto příběhu plyne ponaučení k týdnu co právě proběhl? Je to ono troufnout si. Váže se k tomu zprávička ČTK: Generální ředitel Národní galerie (NG) Milan Knížák měl v červnových volbách do Evropského parlamentu kandidovat za Národní koalici. Zjistil však, že role europoslance je časově náročná a nebylo by možné ji vykonávat zároveň s funkcí šéfa NG.
Takže nejdříve si troufl sáhnout po moci a pak zjistil, že je to hodně práce, na kterou si netroufl. Tak je to nakonec lepší. Horší by bylo, kdyby přecenil své síly a troufl si.
V pátek jsme byli svědky troufalosti k vzteku - tvůrci virů vypustili (nebo vypustil) dalšího Bagle - Win32/Bagle.U (I-Worm/Bagle.S) a jelikož blbost lidská je jako vesmír -nekonečná, tak se, díky ní, tento vir opět vesele šířil po síti - k jeho šíření nebylo totiž využito žádných bezpečnostních děr, ale stačilo jen otevřít soubor - počítač dotyčného zvědavce, pak mohl být vesele "řízen ze sítě". Kolikrát se bude všude možně opakovat - neotvírejte exáče a další soubory kromě čistého textu nebo *.doc ani když vám přijdou třeba od vlastní matky - zfalšovaná celá hlavička mejliku není žádný zázrak, ale realita. Opět doporučuji často navštěvovat a pilně číst viry.cz a troufnout si neotvírat a hned mazat podezřelé mejly. Těžko si smažete vzkaz, že jste se stali dědici miliard a pokud vám někdo posílá něco skutečně důležitého, ozve se znovu.


20.3.2004

Na evropské úrovni se opět přetřásají geneticky modifikované plodiny, Zelení se jimi ohání jak farář ďáblem a slibují království potravinářské v zlevnění ekologicky pěstovaných plodin. Jenže je tu háček - ono pěkně znějící a proklamované - návrat k ekologickému pěstování rostlin a chovu zvířat - lidstvo neuživí a denně na Zemi umírá hlady dětí.
Představte si kolik asi potravin různého druhu může ekologická farma produkovat na hektar, a kolik ve skutečnosti potřebujeme. Předpokládejme, že 1 kilogram potravin a 2 litry vody na osobu a den. Takže každý den bude potřeba šest miliónů tun potravin. Obyvatelný povrch Země je cca 100 miliónů kilometrů čtverečných. Realita je realita a navíc, ekologické, nemusí být vždy skutečně nezávadné - stává se, že v ekologických farmách se hnojí hnojem a výkaly - což do rostlin dodá nezdravý dusík. Takže také nic moc. Nejlepším řešením a troufám si říci i jediným účinným, by bylo investovat do výzkumu nových forem zemědělství a výroby potravin (využití nových plodin a genetických poznatků k vyšlechtění vysoko výnosných a odolných plodin, vyřešení "výroby" živočišných bílkovin - velkochovy, jatka, vůbec chov zvířat na maso - to by mělo postupně zmizet a pěstovalo by se "maso" z buněk, už ne živočich).

České městečko zaměstnává psáře v amerických médiích. Je to terno?

Ono republikáni a jejich příznivci už neví jak zostudit Kerryho, tak si pustili do městečka jeho předků. Je to Horní Benešov (okres Bruntál) - podle New York Press " zapadlá díra na severní Moravě".

ČTK vydala i následující informaci: Média uvádějí, že město obývali převážně Němci a hrstka židů včetně Kerryho praděda Fritze Kohna. Nacisté židy vyhubili a Češi pak odsunuli Němce. Kdyby Kohn válku přežil, asi by se ho deportace jako německy mluvícího žida týkala také, uvedl tisk. Ve skrytu duše usedlíci čekají, že Kerryho vítězství ve volbách přinese městu investice, příliv turistů a snad oživení, píší listy.(ČTK)

No každý má právo na svůj názor, je jejich, ať si ho tedy nechají . Ono stejně vysoké procento Američanů má tak mizivé zeměpisné znalosti, že netuší, kde je Evropa, natož nějaký Horní Bruntál.:-) A úplně po pravdě řečeno ani to vědět nepotřebují, mají , jestliže to jsou, jak se říká obyčejní občané, svých starostí dost. A pokud si Hornobenešovští obyvatelé skutečně staví vzdušné zámky o pomoci, tak narazí na tvrdou realitu. Žebráků a ponížených prosebníků si nikdo neváží.


13.3. 2004

Únor přinesl smutek stovkám pozůstalých po čtyřiceti zabitých v moskevském metru. O život přišli cestou do práce a škol kolem osmé ráno. Podle vyšetřování s největší pravděpodobností ve vagónu metra s nimi cestoval vrah - terorista- sebevražedník. Nitky terorismu v tomto případě vedou podle všeho mezi čečenské teroristy.

Čtvrtek přinesl opět smutek stovkám pozůstalých po 199 zabitých v Madridě, ve vlacích při cestě do práce a škol. Podezřelá je ETA, ale k vraždám se hlásí i skupina Abú Hafize al-Masrího , která je součástí Al-Kaidy. Španělská rozhlasová stanice SER tvrdí, že z tří nezávislých zdrojů pocházejících z antiteroristických organizací dostala informaci, že za útok ve stanici Atocha je zodpovědný terorista-sebevrah. Další trhavina umístěná v zavazadlových prostorách byla odpálena mobilními telefony a některá prý pochází ze španělska, zrovna tak i detonátory. Spojily se tyto teroristické organizace?

(Zdroj: http://www.cadenaser.com/

http://www.newsru.com/world/12Mar2004/usa.html

Je to šílené, absurdní a pro nás nepochopitelné - terorismus ve své primitivní krutosti, která je směřována ne proti jednotlivci, ale proti, a to doslova, všem. V moskevském metru i v madridských vlacích jeli holky, kluci, studenti, mámy, tátové, babičky, troufám si říct, že nikdo nepatřil k mocným a bohatým, učili se pracovali a jistě nechtěli nikoho ve světě zabíjet. Hodně z nich určitě nechtělo, aby jejich vojáci byli vládami vysíláni za hranice, aby zabíjeli jiný kluky a holky a přesto umřeli. 11 miliónů Španělů v pátek přišlo na demonstrace uctít památku zavražděných a oprávněně křičeli "Trest smrti vrahům! ", ale i otázku - "KDO?". Otevřenými otázkami zůstává a asi i zůstane - kdo jsou opravdu ti teroristé a hlavně - kdo jim skutečně velí a co tím sleduje, či kdo využívá primitivní nenávisti islámských fundamentalistů? Je to někde zalezlý bin Ladin? Tomuto tvrzení už věří jen málo informovaní. Proč tedy umírají lidé, kteří jedou ráno do práce?
 

Myslíte si, že víte, kdo jste?

TESTOVÁNÍ IQ

Testování provádí předseda Mensy ČR Václav Fořtík. Testuje se pravidelně. Iinformace získáte na adrese : vafor@volny.cz nebo telefonicky na 603/234 368 http://www.mensa.cz

MALÝ  TEST
Václav Fořtík

Zde je jeho malá ukázka logických hříček a hádanek, (jen některé tyto otázky jsou podobné těm v testech IQ).Řešení naleznete dole.

  1. Co patří na místo otazníku:

 

 

 

  2. Doplňte místo otazníků: R - 2 - S - 4 - ? - 8 - U - ? - V - 32

 

  3. Co logicky nepatří mezi ostatní a proč?

 1. 4H - D8
 2. 364 - CF4
 3. 23 - BC
 4. 427 - D2F
 5. A4 - 1D

 

  4. Co patří místo otazníku?

 

mlo

mmo

mno

kuo

kvo

kwo

lov

lpv

?

 

A

B

C

D

E

F

ruv

lrv

lqv

mkw

lor

jokl

 

 

 1. Vyberte, která dvojice slov má podobný logický vztah jako ta zadaná. Noc - den
 1. Síla - Newton
 2. Svítání - úsvit
 3. Alfa - omega
 4. Skladatel - vydavatel
 5. Zápor - klad

 

   6. Které seskupení znaků nejvíce nepatří mezi     ostatní.

 1. Trdl0lin007
 2. in0dl0l07Tr
 3. dlTr07lin00
 4. Tlin00rdl07
 5. 7Trdl0lin00
 6. dl0lino0Tr7
 7. 0lTrdlin007

 

 

 1. Které písmeno anglické abecedy je třetí před druhým písmenem před K (anglická abeceda)?

 2. Mějme zadáno a > b > c > 0 Platí: (a + b + c) . 0 < 1 ?
 1. Ano, vždy.
 2. Ne, výraz na levé straně se vždy rovná 1.
 3. Ne, výraz na levé straně je vždy větší než 1.
 4. Obecně nelze rozhodnout.
 5. Vaše starosti bych chtěl mít.

 

 

    9.Vyberte, které z uvedených přísloví jsme upravili.

 1. Ranní ptáče, dál doskáče.
 2. Nejdřív práce, potom koláče.
 3. Jednou měř, dvakrát řež.
 4. Z cizího krev neteče.

 


Řešení jednotlivých úkolů:

 

1. Řešení (b)

2. Řešení (T, 16)

3. Řešení d – pokud dosadíme za písmena čísla odpovídající jejich umístění v abecedě, jsou výrazy vždy až na d rovny nule.

4. (c)

5. Řešení (e)

6. Řešení (f)

7. Řešení ( písmeno F)

8. Řešení a)

9. Řešení c - dvakrát měř, jednou řež


ODPOVĚDNA Petra Kersche

Vševědovy vyčtené vědomosti
(vvv:consultor.antique.lit)

Na přání mnoha účastníků budeme nadále - možná pravidelně (každé pondělí), to záleží také na Vás - zveřejňovat odpovědi, které náš nový konzultační systém (zde v nadpisu uvedený) poskytoval tazatelům, jejichž otázky přesáhly soukromý rámec a odpovědi na ně by Vás mohly také zajímat.

Consultor pracuje tak, že vyhledává v literárních dílech situace obdobné těm, které jsou implicitně v tazatelově dotazu skryty, a nejvhodnější text pak uvede jako odpověď. Je-li to možné, uvede též přesnou citaci pramene.

Výše uvedený odstavec budeme neustále uvádět  na tomto místě, abyste si na Consultor zvykli, oblíbili si ho a nalézali v dotazech vybraných tazatelů i své nejtajnější pochybnosti. Consultor takto pomůže i Vám!


Otázka druhá  24.3.2004

Otázka :(Tazatelka, věk neuvádí, vdaná, matka dvou dětí, prodavačka v drogerii, manžel řidič TIR, vlastní domácnost, město do 50 tis.obyv.)

“Ne, nechci si stěžovat, nechci nadávat na poměry jako ty nány u nás v prodejně. Mám jiné tajné trápení. Můj muž mi často telefonuje : - Co děláš? - Nikdy se nezeptá, zda odpočívám. Nedovedu odpočívat ani v noci, stále přemítám, udělala jsi všechno, co jsi měla? Udělala´s to správně? Co bude zapotřebí zítra udělat? Stihnu to? A tak se tedy ptám : existuje skutečný odpočinek pro lidi jako jsem já?”

Odpověď:

Konečně si ze stromu života utrhnout ten lahodný malý plod, napříště tolik vzácný, který kvete jenom jednou za mnoho let: odpočinek bez výčitek svědomí.

(Guglielmo Ferrero, 1871 - 1943, z knihy “Dvě francouzské revoluce”)

 


Otázka první 19.3.2004

Otázka (Tazatel A.A, zralý muž v nejlepších letech):

“Chci začít jinde, úplně jiný život. Mám za sebou, jak se říká, spálit všechny mosty a jít za svým cílem?”

Odpověď :

Velký most přes Berezinu byl kryt pevností a jištěn polským plukem. Spoléhaje na tento most, dal Napoleon spálit všechny pontony ( které ustupující francouzské vojsko vleklo s sebou), aby ulehčil a urychlil pochod. Mezitím Čičakov pevnost dobyl a most zničil. Přes neobyčejně tuhou zimu nebyla řeka ještě zamrzlá. Chybějící pontony byly jednou z hlavních příčin neštěstí.

( Zápisky francouzského generála, účastníka Napoleonovy válečné výpravy do Ruska)

Petr Kersch

A na závěr této stránky -  roztomilá zvířátka :-) (JITA)


Toto je můj mops Muf: ze série JÍÍÍDLO...

v očekávání jídla


jídlo by bylo, ale...


když jsem nic  nedostal, vezmu si sám


AHOJKY

to jsem se unavil... :-)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

rozlišení monitoru pro správné zobrazení stránky je 1024x768 bodů.


Vážení čtenáři,

Magazín eF-Futurologie je nekomerční webový projekt, prosím o dodržování následujících pravidel:

Autoři svolují k volnému nekomerčnímu šíření a využití původních textových materiálů pouze s uvedením zdroje -www.futurologie.cz a jména autora. Zároveň já osobně souhlasím s nekomerčním využitím svých autorských grafik a autorských fotografií s podmínkou uvedení zdroje a mého autorství. Pro ostatní užití kontaktujte mě na jita@ufo.cz. Děkuji © JITA Splítková


Ilustrace, Webdesign & webmaster JITA Splítková
Splítková

 

 

TOPlist